Deutschland, 19.08.2007

Euro Eyes Cyclassics (PT)

Rabobank (NED)

1 Thomas Dekker (Ned)            
2 Gerben Löwik (Ned)             
3 Leon Van Bon (Ned)              
4 Mathew Hayman (Aus)            
5 Pedro Horrillo (Spa)          
6 Oscar Freire (Spa)              
7 Juan Antonio Flecha (Spa)      
8 William Walker (Aus)

Milram (GER)

11 Erik Zabel (Ger)
12 Christian Knees (Ger)
13 Enrico Poitschke (Ger)
14 Martin Müller (Swi)
15 Marcel Sieberg (Ger)
16 Fabio Sacchi (Ita)
17 Björn Schröder (Ger)
18 Sebastian Siedler (Ger)

Liquigas (ITA)

21 Michael Albasini (Swi)         
22 Leonardo Bertagnolli (Ita)     
23 Mauro Da Dalto (Ita)      
24 Danilo Di Luca (Ita)          
25 Murilo Fischer (Bra)         
26 Filippo Pozzato (Ita)         
27 Manuel Quinziato (Ita)       
28 Frederik Willems (Bel)

Quick.Step Innergetic (BEL)

31 Paolo Bettini (Ita)
32 Tom Boonen (Bel)
33 Sébastien Rosseler (Bel)
34 Bram Tankink (Ned)
35 Andrea Tonti (Ita)
36 Matteo Tosatto (Ita)
37 Giovanni Visconti (Ita)
38 Wouter Weylandt (Bel)

Ag2r Prévoyance (FRA)

51 Martin Elmiger (Swi)          
52 Simon Gerrans (Aus)            
53 Yuriy Krivtsov (Ukr)        
54 Laurent Mangel (Fra)        
55 Loyd Mondory (Fra)         
56 Rinaldo Nocentini (Ita)     
57 Nicolas Rousseau (Fra)         
58 Alexandre Usov (Blr)  

Saunier Duval-Prodir (ESP)

61 Rubens Bertogliati (Swi)
62 Raivis Belohvosciks (Lat)
63 Ángel Gómez Gómez (Spa)
64 David Millar (GBr)
65 Manuele Mori (Ita)
66 Riccardo Riccò (Ita)
67 Guido Trentin (Ita)
68 Luciano Pagliarini (Bra)

Gerolsteiner (GER)

71 Johannes Fröhlinger (Ger)   
72 Heinrich Haussler (Ger)   
73 Tim Klinger (Ger)       
74 David Kopp (Ger)         
75 Volker Ordowski (Ger)      
76 Davide Rebellin (Ita)  
77 Fabian Wegmann (Ger)        
78 Peter Wrolich (Aut)           

Crédit Agricole (FRA)

81 Laszlo Bodrogi (Hun)
82 William Bonnet (Fra)
83 Julian Dean (NZl)
84 Angelo Furlan (Ita)
85 Sébastien Hinault (Fra)
86 Thor Hushovd (Nor)
87 Yannick Talabardon (Fra)
88 Mark Renshaw (Aus)

Lampre-Fondital (ITA)

91 Daniele Bennati (Ita)          
92 Marzio Bruseghin (Ita)       
93 Claudio Corioni (Ita)         
94 Marco Marzano (Ita)           
95 Danilo Napolitano (Ita)
96 Morris Possoni (Ita)       
97 Gorazd Stangelj (Slo)         
98 Alessandro Ballan (Ita)    

Team CSC (DEN)

101 Matthew Goss (Aus)
102 Jens Voigt (Ger)
103 Matti Breschel (Den)
104 Michael Blaudzun (Den)
105 Lars Bak (Den)
106 Luke Roberts (Aus)
107 Juan José Haedo (Arg)
108 Anders Lund (Den)

T-Mobile (GER)

111 Lorenzo Bernucci (Ita)        
112 Marcus Burghardt (Ger)        
113 Gerald Ciolek (Ger)          
114 Bernhard Eisel (Aut)         
115 Adam Hansen (Aus)             
116 Marco Pinotti (Ita)          
117 Stephan Schreck (Ger)        
118 Thomas Ziegler (Ger)         

Euskaltel-Euskadi (ESP)

121 Jon Bru (Spa)
122 Koldo Fernández (Spa)
123 Aitor Galdos (Spa)
124 Dionisio Galparsoro (Spa)
125 Juan José Oroz (Spa)
126 Rubén Pérez (Spa)
127 Alan Pérez (Spa)
128 Gorka Verdugo (Spa)

Discovery Channel (USA)

131 Fumiyuki Beppu (Jpn)         
132 Volodymyr Bileka (Ukr)      
133 Steve Cummings (GBr)       
134 Allan Davis (Aus)        
135 Stijn Devolder (Bel)      
136 Vladimir Gusev (Rus)     
137 Trent Lowe (Aus)        
138 Jason McCartney (USA)      

Bouygues Telecom (FRA)

141 Dimitri Champion (Fra)
142 Mathieu Claude (Fra)
143 Aurélien Clerc (Swi)
144 Xavier Florencio (Spa)
145 Yohann Gène (Fra)
146 Saïd Haddou (Fra)
147 Rony Martias (Fra)
148 Erki Pütsep (Est)

Cofidis (FRA)

151 Stéphane Augé (Fra)           
152 Leonardo Duque (Col)        
153 Michiel Elijzen (Ned)    
154 Tyler Farrar (USA)       
155 Frank Hoj (Den)         
156 Sébastien Minard (Fra)  
157 Nick Nuyens (Bel)           
158 Staf Scheirlinckx (Bel)   

Caisse d'Epargne (ESP)

161 Alexei Markov (Rus)
162 Vladimir Efimkin (Rus)
163 Imanol Erviti (Spa)
164 Joan Horrach (Spa)
165 David López García (Spa)
166 Joaquím Rodríguez (Spa)
167 José Joaquín Rojas (Spa)
168 Pablo Lastras (Spa)

Française Des Jeux (FRA)

171 Carlos Da Cruz (Fra)        
172 Philippe Gilbert (Bel)      
173 Frédéric Guesdon (Fra)     
174 Ian McLeod (RSA)   
176 Cyrille Monnerais (Fra)
177 Jussi Veikkanen (Fin)        
178 Jérémy Roy (Fra)              
                                 

Predictor-Lotto (BEL)

181 Dario Cioni (Ita)
182 Robbie McEwen (Aus)
183 Leif Hoste (Bel)
184 Björn Leukemans (Bel)
185 Pieter Mertens (Bel)
186 Greg Van Avermaet (Bel)
187 Preben Van Hecke (Bel)
188 Stefano Zanini (Ita)

Unibet.com (SWE)

191 Baden Cooke (Aus)   
192 Markus Eichler (Ger)        
193 Gorik Gardeyn (Bel)
194 Sergey Kolesnikov (Rus)       
195 Jonas Ljungblad (Swe)        
196 Matthé Pronk (Ned)            
197 Matthew Wilson (Aus)          
198 Marco Zanotti (Ita)        

Wiesenhof-Felt (GER)

201 Steffen Wesemann (Swi)
202 Olaf Pollack (Ger)
203 Daniel Musiol (Ger)
204 Martin Velits (Svk)
205 Robert Retschke (Ger)
206 Jörg Ludewig (Ger)
207 Artur Gajek (Ger)
208 Felix Odebrecht (Ger)

Skil-Shimano (NED)

211 Piet Rooijakkers (Ned)        
212 David Deroo (Fra)             
213 Floris Goesinnen (Ned)        
214 Maarten Tjallingii (Ned)      
215 Aart Vierhouten (Ned)         
216 Masahiro Shinagawa (Jpn)      
217 Yoshimasa Hirose (Jpn)        
218 Kenny Van Hummel (Ned)